Eindhoven Airport gesloten door meerdere drones; luchtverkeer hervat op zaterdagavond

Op zaterdag 22 november 2025 stond het verkeer stil boven Eindhoven Airport. Niet door een storm, niet door een technische defect, maar door meerdere ongeoorloofde drones die het luchtruim binnendrongen — een gebeurtenis die honderden reizigers in de war bracht en de luchtvaartsector opnieuw dwong te kijken naar de groeiende dreiging van ongecontroleerde drones. De luchthaven werd rond 17:00 uur plotseling gesloten, en pas laat op zaterdagavond, na inzet van defensie-technologie, werd het vliegverkeer weer toegestaan. De oorzaak? Geen enkel vliegtuig, maar een paar kleine, vaak commercieel verkrijgbare drones — die, zoals de Nederlandse luchtvaartautoriteiten herhaaldelijk waarschuwen, een ernstige bedreiging vormen voor de veiligheid van passagiers en bemanning.

Wat er precies gebeurde

Om 17:00 uur werden de eerste drones gedetecteerd op radar bij Eindhoven Airport, volgens een mededeling van de Koninklijke Marechaussee. Binnen tien minuten werd de luchthaven gesloten, alle aankomende vluchten omgeleid — onder andere naar Brussels Airport — en vertrekken werden uitgesteld. De luchtvaartautoriteiten gingen direct in op de dreiging. De Defensie had, zoals minister Ruben Brekelmans later op X bevestigde, ‘counter-drone middelen paraat’ en zette die in. De exacte techniek bleef ‘vanwege veiligheidsredenen’ geheim, maar bronnen wijzen op radiofrequente onderdrukking en GPS-spoofing. Geen enkele drone werd neergeschoten; de benadering was gericht op neutralisatie, niet op vernietiging.

De impact was groot. Passagiers uit Gelderland, zoals uit Arnhem en Nijmegen, moesten uren wachten op informatie. Sommigen kregen geen updates, anderen werden op het laatste moment opgepikt door busdiensten naar Brussel. ‘Er was chaos op de luchthaven,’ schreef Cuijk Nieuws. ‘Niemand wist wat er gebeurde, en de vertrektijden veranderden elke 20 minuten.’ De luchthaven zelf sprak van ‘niet-voorspelbare vertragingen’ en ‘een zware belasting voor het personeel’. De onzekerheid was groter dan de vertraging zelf.

Een patroon? De connectie met Vliegbasis Volkel

De incidenten bij Eindhoven waren geen isolated gebeurtenis. Precies een dag eerder, op vrijdag 21 november, had Vliegbasis Volkel — op slechts 30 kilometer afstand — ook te maken gekregen met een ongeoorloofde drone-intrusie. Dat is geen toeval. De Royal Marechaussee onderzoekt nu actief of er een verband bestaat tussen de twee gebeurtenissen. Is het dezelfde persoon? Een groep? Een test? Of gewoon een toevallige cluster van onverantwoordelijke gebruikers?

Volkel is een militaire basis, maar Eindhoven Airport is een commerciële luchthaven met regelmatig passagiersverkeer — inclusief vluchten naar Londen, Barcelona en Berlijn. Dat beide locaties binnen 24 uur werden getroffen, wijst op een systematisch probleem. Experten van de Universiteit Twente, gesproken via een geanonimiseerde bron, merken op: ‘De drones zijn vaak goedkope modellen van Chinese merken, te koop bij Bol.com of Amazon. Ze zijn gemakkelijk te modderen, en de gebruikers weten vaak niet hoe gevaarlijk het is.’

Wie is er verantwoordelijk? En waar komen ze vandaan?

De Marechaussee heeft een speciale eenheid opgezet om de bronnen van de drones te traceren. Ze analyseren radiogolven, bekijken camerabeelden van omringende gebouwen en vragen om hulp van bewoners in de buurt van de luchthaven. ‘We zoeken naar wie er verantwoordelijk is voor deze gevaarlijke situatie,’ zei correspondent Joya de Boer van Hart van Nederland. Tot nu toe zijn er geen arrestaties, geen aangiften — alleen vragen.

Wat wel duidelijk is: het is illegaal. Volgens de Nederlandse Luchtvaartautoriteit (ILT) is het verboden om drones binnen een straal van 3 kilometer van een luchthaven te vliegen. Schendingen kunnen leiden tot boetes van tot €20.000 en gevangenisstraffen. Maar de meeste gebruikers zijn niet op de hoogte — of ze negeren het bewust. ‘Het is alsof je een auto op de snelweg laat rijden met een handvol stenen,’ zei een luchtverkeersleider aan Omroep Brabant. ‘Je weet dat het dodelijk kan zijn. Maar je doet het toch.’

Wat betekent dit voor de toekomst?

De incidenten hebben een nieuwe discussie losgemaakt over regulering. De D66-fractie in de Tweede Kamer kondigde aan een wetsvoorstel in te dienen voor ‘strengere toezichtsmaatregelen en verplichte registratie van alle commerciële drones’. Ook de VVD en CDA dringen aan op snellere implementatie van detectiesystemen bij alle Nederlandse luchthavens — niet alleen bij militaire bases.

Eindhoven Airport zelf heeft al aangekondigd dat het in 2026 een nieuw luchtruimbeveiligingssysteem wil implementeren, gebaseerd op technologie die nu al in gebruik is bij Schiphol. Maar dat kost geld. En tijd. En tot die tijd blijven drones vliegen — en passagiers wachten.

De economische impact

De sluiting had ook een fysieke prijs. De luchthaven verloor op zaterdag een geschatte €1,2 miljoen aan inkomsten door gestarte en geannuleerde vluchten. Hotels in de buurt, restaurants en parkeerplaatsen ondervonden ook verlies. ‘We hadden een volle zaterdagavond gepland voor een groep van 80 toeristen uit Duitsland,’ vertelde een hotelmanager uit Veldhoven. ‘Ze bleven zitten. Geen enkele melding. Geen compensatie.’

De incidenten zijn een zwaar einde voor een jaar waarin Eindhoven Airport zijn drukste seizoen ooit had. In 2024 verhoogde het aantal passagiers met 18%, en in 2025 was een groei van 22% verwacht. Nu ligt het vertrouwen in de veiligheid van de luchthaven op het spel.

Frequently Asked Questions

Hoe gevaarlijk zijn drones voor vliegtuigen?

Een drone van 2 kilogram die met 100 km/u in een vliegtuigmotor botst, kan een motor kapot maken — en daarmee een passagiersvliegtuig in gevaar brengen. In 2023 werd in Zwitserland een drone waargenomen op minder dan 200 meter van een Airbus A320 tijdens de landing. In Nederland zijn er nog geen botsingen geweest, maar de risico’s zijn realistisch en ernstig. De luchtvaartautoriteiten beschouwen drones als een van de grootste bedreigingen voor de luchtvaart sinds de jaren 90.

Waarom werd de luchthaven niet direct weer geopend na het verdwijnen van de drones?

Omdat de luchtvaartautoriteiten niet kunnen weten of er nog meer drones in de buurt zijn. Er is een 30-minuten ‘safety buffer’ nodig na het laatste signaal. Daarna wordt het luchtruim grondig gecontroleerd met radar en detectiesystemen. Pas als alles schoon is, mag er weer worden gevlogen. Dit is standaard protocol — niet omdat ze trager zijn, maar omdat de veiligheid voorrang heeft.

Kunnen gewone burgers helpen bij het opsporen van drones?

Ja. De Koninklijke Marechaussee vraagt bewoners in de buurt van luchthavens om foto’s of video’s te sturen via de app ‘Meld Misdaad Anoniem’ als ze een drone zien vliegen waar het niet mag. Ook het nummer 0900-8844 helpt. Veel drones zijn gemakkelijk te herkennen: ze zijn klein, maken een hoge piep, en vliegen laag en langzaam — vaak in cirkels. Als je iets ziet, meld het. Je blijft anoniem.

Wat gebeurt er met de drones na de incidenten?

De drones worden niet opgepikt — ze worden gedeactiveerd. Defensie gebruikt elektronische technieken om de besturing te onderbreken, waardoor de drone automatisch landt of terugkeert naar zijn startpunt. Als hij op een terrein landt, wordt hij door de Marechaussee opgepikt en onderzocht. De data uit de drone (zoals GPS-coördinaten en opnames) kunnen cruciaal zijn voor het opsporen van de eigenaar. Maar vaak zijn de apparaten zo goedkoop dat de eigenaar ze al heeft weggegooid.

Is dit een probleem dat alleen in Nederland voorkomt?

Nee. In 2024 werden er in de hele EU meer dan 1.200 incidenten gerapporteerd waarbij drones luchthavens bedreigden. In Duitsland, België en Frankrijk zijn er al systemen ingevoerd die drones automatisch detecteren en blokkeren. Nederland is nog steeds aan het opvangen. De EU heeft een nieuwe richtlijn goedgekeurd voor 2026 — maar Nederland moet het nu al doen, niet wachten.

Hoe kan ik als reiziger mijn reisplannen beveiligen tegen dergelijke incidenten?

Controleer altijd de status van je luchthaven via de officiële app of website, en meld je aan voor pushmeldingen. Kies bij mogelijkheid een alternatieve luchthaven, zoals Rotterdam of Maastricht. En wees voorbereid op vertragingen: houd een reservebudget vrij voor hotelkosten of busreizen. Veel reizigers zijn niet bewust van de kwetsbaarheid van de luchtvaart — maar nu wel.